Hristiyan Yaşamı

Hristiyan Yaşamı 

Hristiyan yaşamı, İsa Mesih aracılığıyla Tanrı’yla ilişkiye sahip olmak ve diğer Hristiyanlarla ortak bir şekilde bu ilişkide derinleşip İsa’nın öğrettiği yolda ilerlemek anlamına gelir.

Bu ilişkinin temelinde Tanrı’ya güvenebileceğimiz bilgisi yatmaktadır. Aziz Pavlus, Roma’daki kiliseye yazdığı mektubun sekizinci bölümünün sonunda, ‘Tanrı bizden yanaysa kim bize karşı olabilir’ demektedir. İmanın özü budur.

Tanrı’nın bizden yana olduğunu nasıl bileceğiz? Bunu bilebiliriz çünkü Tanrı’nın ne istediğini ve ne yaptığını anlayan ve O’nunla tam bir uyum içerisinde olan tek insan olan İsa Mesih, Tanrı’ya karşı ihanetimizin ve iyilikten kaçışımızın yükünü kendi üzerine almıştır. O kendisinin reddedilmesine ve ihanet edilmesine izin vermiş, aşağılayıcı ve acı verici bir şekilde öldürülmesine rağmen bize sırtını dönmemiştir. Ölüm, O’nu ne susturabilmiş ne de bu dünyadan tamamen yok edebilmiştir. İsa hala yaşamaktadır o halde O’nun sevgisi de diridir, ve  kötülüğümüzün doruk noktasına karşı dayanmıştır.

Aziz Pavlus aynı bölümde hiçbir şeyin bizi bu sevgiden ayıramayacağını söylemektedir. Fakat bu nasılsa affediliriz diye düşünerek istediğimiz herşeyi yapmamız için bir mazaret değildir. Tanrı’nın bizden yana olduğunu bildiğimizde Tanrı’nın bize vermek istediği armağanı, yani O’nun sevgisini, özgürlüüğünü ve merhametini paylaşmaya hazır hale geliriz. O’nun nefesiyle nefes alırız ki Tanrı’nın Ruhu’unu almak bir nevi bu anlama gelir, İsa gibi Tanrı’yla uyum içerisinde yaşamaya başlarız. Eğer bu mesajı gerçekten benimsediysek bencillikten uzak bir cömertlikle bize verdiği maddi, manevi ve ruhsal tüm armağanları başkalarının da bol yaşama sahip olması için paylaşmaya odaklı bir yaşam sürdüreceğiz. Aynı şekilde bizler de başkalarının bize karşı olan cömertliğine güvenerek bize verebileceklerine açık olacağız.

Cömertlik, minnettarlık ve hata yapmamıza rağmen sevildiğimiz gerçeğine olan güven, bütün bunlar İsa’nın yaşamı, ölüme ve dirilişine odaklıdırlar. Bir yaşam boyu sürecek olan Hristiyan yolculuğunun başlangıç noktası budur.

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s