Bir Dayanışma Hikayesi / A Story of Solidarity

REF Party 2_Fotor_Collage

Click here for the English version.

“Her şey çocuklar için” diyor partide çocuk etkinliklerini organize eden gönüllülerden biri sevgiyle. “Acaba yemekler yetecek mi?” diye soruyor hummalı bir şekilde kanepeleri hazırlayan bir gönüllü. “Bu sene her zamankinden daha fazla kişi geldi” diyor her yıl bu etkinliğe katılanlar- biraz sevinçli biraz da ihtiyacın büyüklüğü karşısında çaresiz bir şekilde. “Parti ve hediyeler için çok çok teşekkürler- bu çocuklar için çok özel çünkü hiç böyle bir deneyim yaşamıyorlar” diyor yıl boyunca mültecilere yönelik ekümenik hizmetin temsilcisi minnettarlıkla. Iraklı, Afgan, Kamerunlu ve tabii Suriyeli birçok aile ve ellerinde renkli paketlerle birçok çocuk mutlu bir şekilde ayrılıyorlar – “Çok teşekkürler her şey için” diyorlar.

İstanbul’un merkezinde bulunan Pera Diriliş Kilisesi yıllardır Noel mevsiminde şehirdeki mülteci çocuklar ve aileleri için özel bir parti düzenliyor. Kilisenin merhamet hizmetinin bir parçası şehirdeki mültecilere elden geldiği kadar yardım etmek. Mültecilere yardım genellikle “yara bandı” düzeyinde kalıyor- sorunların kökenine yönelik bir çözüm sunamıyor. İhtiyaç o kadar büyük ve karmaşık ki! Pera Diriliş Kilisesi çocuklar ve aileleri için gerçekten özel, eğlenebilecekleri ve kendilerini istenmiş ve değer verilmiş hissedebilecekleri bir deneyim yaratmak amacıyla yola çıktı. Yıllardır yapılan bu etkinliğe her yıl daha fazla kişi katılıyor. Partiye katılan her bir çocuğa, sadece kendisi için hazırlanmış ve mevsimin ruhuna yaraşır bir şekilde paketlenmiş bir ayakkabı kutusu dolusu hediye veriliyor. Bu yıl 100’ün üzerinde çocuk için hediye hazırlandı. Ama ihtiyaç çok daha büyüktü. Tümünü okumak için tıklayınız. 

“All that we do is for the children,” says one of the volunteers organising the games for the children at the party lovingly. “I wonder if there will be enough food,” muses one of the volunteers preparing sandwiches. “This year there are more people than the previous years,” says one who has been participating in this event for many years, happy yet slightly overwhelmed by the enormity of the need.

“Thank you for the party and the presents. It’s so special for these children, because they usually never experience anything like this,” says the representative of the ecumenical refugee ministry, who ministers to them throughout the year. Many children from Iraq, Afghanistan, Cameroon and of course, Syria, leave the party with colourful presents and smiles. “Thank you for everything!” they say.

The Church of the Resurrection-Pera, located in the centre of Istanbul has been organising a party for refugee children and their families during the Christmas season for many years now. A part of the Church’s Mercy Ministry is to help the refugees in the city as much as they can. Of course, helping the refugees consists merely of “sticking a band-aid” on the wound, since finding a solution for the root of the problems is impossible. The need is exceedingly great and complicated. To read more click here.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s