Sevgililer Günü?

Valentin_Fotor

Engin Yıldırım- 14 Şubat 2014

İki ay süren Noel/Yılbaşı curcunasından daha yeni çıkmışken başka bir tanesi ile yüzleştik: “Sevgililer Günü”- ne demekse? Tüm alış-veriş merkezleri bunun için özel indirimler yapıyor ve ilanlar veriyor. Elektronik postalar, sms mesajları ve reklamlar aracılığı ile alışveriş yapmaya teşvik ediliyoruz. Hatta öyle bir noktaya geldik ki, eğer, bu günde “sevgilimizi” hatırlamazsak  – ki bunun anlamı ona değerli bir hediye almak demek – sanki bütün yıl olan emeğimiz ve sevgimiz boşa gidiyor. Genel kanı, “Sevgililer Günü”nün romantik çiftlere yönelik özel bir gün olduğudur. Fakat günün sonunda bu işten kazançlı çıkan “akıllı satıcılardan” başkası değil gibi geliyor bana. İnsan sormadan edemiyor. Nereden çıktı bu sevgililer günü? Amacı nedir? Mesajı nedir? Hristiyanlar olarak bizim bakışaçımız ne olmalı?

İşin aslına bakıldığında, Sevgililer Günü gibi tümüyle ticarete dökülmüş bir kutlamanın özünün ne kadar da çarpıtıldığı gerçeğini görmemek mümkün değil. Sevgililer Gününe temel olan hikaye 4. yüzyılda Roma’da yaşamış ve daha sonra inancı uğruna hayatını kaybetmiş bir rahiple, Aziz Valentin’le, ilgilidir. 14 Şubat aslında onun hayatını kaybettiği gün olarak bilinir. Peki aradaki bağlantı nedir?

Herşeyden önce Aziz Valentin ile ilgili bilgilerin de biraz karışık olduğunu söylemekle başlamalıyım. Tarihsel olarak emin olduğumuz Valentin adında  bir rahibin Roma’da II, Klaudiyus Gotikus döneminde (268 – 270) yaşamış ve 14 Şubat’ta şehit edilmiş olduğudur. Öte yandan, başka bir şehirde yaşamış bir başka Valentin olduğu da söylenir. İmparator Klaudiyus, Barbar istilasına karşı ordusunu disiplinli ve kuvvetli tutmak amacı ile ordudaki tüm genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Buna rağmen Valentin Hristiyan olan askerlerin evliliklerini yapmaya devam etmiş ve bu askerlere yardım ve desteğini kesmemiştir. Bunun üzerine tutuklanmıştır. İmparator önce Valentin’e sempati göstermiş, ne var ki Valentin inancını inkar etmeyi reddedince ve hatta İmparator’u imana davet edince şehit olmuştur.

Bugün oldukça seküler olmuş ve ticaretin elinde bir oyuncağa dönüşmüş olan bu önemli ve anlamlı günün özünde ise tam olarak bu tür yozlaşmışlığa karşı koymaya çalışan basit bir adamın imanı yatmaktadır. Öyle ki bu adamın önüne bir taraftan inancı ve tanrısal değerleri diğer tartan ise imparator ve onun sunduğu şeyler konulduğunda canı pahasına da olsa Tanrı’ya bağlılığı seçmiş ve yozlaşmışlığa taviz vermemiştir. Ne yazık ki, günümüzde bu kutsal Tanrı adamının eylemi çiftler arasında sadece basit bir hediye alış-verişine dönüşmüş ve yozlaşmıştır.

Sanırım Hristiyanların Aziz Valentin’den çıkaracağı en önemli ders sevgililerini hatırlamaktan ziyade aynı ya da benzer başka yozlaşmışlıklara karşı imanı korumayı ve taviz vermeden yaşamayı öğrenmek olmalıdır.

Öte yandan Hristiyanlar için sevgi sadece çiftler arasında “romantik” bir sevgiden ibaret değildir. Sevginin kaynağı Tanrı’nın kendisidir. Elçi Yuhanna, “Tanrı bizi öyle çok sevdi ki, birincik oğlunu verdi” (Yuhanna 3:16) diyor. Tanrı’nın sevgisi her zaman eylemde görünmüştür. Daha sonra yine Yuhanna bizi benzer bir şekilde birbirimizi sevmeye davet ediyor. “Gördüğü kardeşini sevmeyen, görmediği Tanrı’yı sevemez” (1. Yuhanna 4:20). Aziz Valentin’in canını hiçe sayacak itaatkarlığının altında bu sevgi yatıyor. Tanrı’ya ve onun yarattığı insanlara karşı olan sevgi. Veren ve fedakarlık içeren bir sevgi. İşte bu sevgi sadece “romantizm” ya da “aşk” değildir. Bu sevgiyi çevremizdeki herkese – ailemize, kardeşlerimize, iş arkadaşlarımıza, sokaktaki insana –  sunmamız Tanrı’yı hoşnut eder. Bir başka deyişle eğer gerçekten Aziz Valentin gününü kutlayacaksak herkesi “sevgili” gibi görelim. Bu sevgiyi sadece çiftler arasında olan türden bir sevgiyle sınırlamayalım. Öte yandan bu sevginin bir bedeli olduğunu Aziz Valentin’in hayatından hatırlayalım.

_____________________________________________________________________________________________

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s