Yolculuğun Yeni Safhası- Alçalış Dönemi

A Journey Made

Engin Yıldırım –   Bir adım geri atıp çevremizdeki düzene baktığımızda birçok şeyin bir ritmi olduğunu görebiliriz. Örneğin mevsimlerin bir ritmi var. Her ne kadar küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi etkenler bu ritmi bozmuş olsa da hala büyük ölçüde mevsimlerin bir uyum içinde birbirini izlediğini ve bu süreç içinde de birbirini tamamladığını söyleyebiliriz. Aynı şekilde yaşamın bir ritmi var. Hepimiz yardıma muhtaç bir bebek olarak dünyaya gelir, güvenli ve sevgi dolu bir ortamda yetiştirilerek büyürüz. Hem fizyolojik olarak hem de diğer açılardan (zihinsel, duygusal, vs.) büyüme sürecini tamamlayıp yetişkin oluruz. Daha sonra ebeveyinlerimizin bize sağladığını biz kendi çocuklarımıza sağlarken yaşlanır ve yaşamın dairesini tamamlarız. Günlük yaşamlarımızın da bir ritmi var. Çalışırız ve dinleniriz. Sürekli olarak bunlar birbirini takip eder. Aynı zamanda bu aşamalar hep bir sonrakini tamamlar niteliktedir. Bunlar gibi aslında iman yaşamının da bir ritmi var. İsa Mesih’i izleyen öğrenciler  iman yaşamını bir yolculuğa benzettiler ve kendilerini de bir Yol’da gördüler. Yolculuk benzetmesinin iki önemli özelliği vardır: Birincisi iman yaşamı durağan değildir. Tanrı’nın arzusu hiçbirimizin iman ettikten sonra aynı noktada kalması değildir. Bir zamanlar hepimiz süt ile besleniyorduk. Ancak iman yaşamında büyüdükçe Tanrı bizleri katı yiyecekle de beslemek ister. Yolculuğun ikinci özelliği ise, nihayet bir yere varma arzusudur. Bir başka deyişle bir hedefi vardır. Amaçsız bir yolculuk değildir. Bir beklentiyle yola çıkılmıştır ve varılmak istenen yere bir özlem vardır. Bu noktada kısmen gözardı edilen ama yukarıda bahsedilen iki özellik kadar önemli olan başka bir özelliği vardır iman yolculuğunun. O da istenilen yere varmak kadar yolculuğun kendisinin de önemli olduğudur. Bir başka deyişle bizi değiştiren, yenileyen, büyüten ve Mesih’in benzerliğine dönüştüren yolculuğun ta kendisidir. Bu nedenle Hristiyanlar bir ikilemin içinde yaşar ve böylece büyürler. Bir yandan istenilen yere varma arzusu ile yanıp tutuşurken bir yandan da anı yaşamak ve o anda Tanrı’nın öğrettiği her şeyle tatmin olmayı öğrenmek zorundadırlar.

Kilise, başlangıçtan beri bu ritmin merkezine Tanrı’nın kendisiyle ilgili esinini koymuştur. Tüm Eski Antlaşma, Tanrı’nın atamız İbrahim’e olan çağrısı ile bir ulusu ve bu ulus aracılığı ile tüm ulusları kutsamasından söz eder. Biz Hristiyanlar için bu öykünün merkez noktası Nasıra’da doğan ve Mesih ve Rab olan İsa’nın yaşamı ve yaptıklarıdır. Kilise her sene tüm imanlıları İsa’yla O’nun yolculuğunun bir parçası olmaya davet eder. Bizler, Mesih’le birlikte O’nun yolculuğunda yürüdükçe O’nun deneyimleri ile bizimkiler örtüşür ve kendimizi öykünün içinde buluruz. O’nunla birlikte yürüdükçe biz O’na benzeriz ve aslında O’nun da bize benzediğini, bizim zayıflıklarımızı ve mücadelemizi anladığını görürüz.

Alçalış Dönemi bu yolculuk içinde önemli  bir adımdır. Çünkü Alçalış Dönemi ile Mesih’in elemlerini anlamazsak, çarmıh ve diriliş bizim için gerçekten fazla bir şey ifade etmez. Alçalış Dönemi (Lent) Pazar günleri hariç 40 gün süren ve kilisenin kendi özünü değerlendirdiği içsel bir yenilenme zamanıdır. Bir başka deyişle Alçalış Dönemi Hristiyanlar için bir Bahar Temizliğidir! Bu dönemde İsa’yla birlikte yüzümüzü Yeruşalim’e çevireceğiz ve Golgota’ya giden yolda O’nunla yürüyeceğiz, ve böylece Mesih ile özdeşleşeceğiz. Bu dönem bize İsa’nın insan yüzünü daha iyi gösterecek; O’nun aslında ne kadar derin bir şekilde bizim insanlığımızı paylaştığını göreceğiz. Öyle ki, biz de O’nun yüceliğinde tanrılığını paylaşalım.

Birçok Hristiyan bu dönemde çeşitli ruhsal disiplinleri takip eder. Oruç, derin düşünme, Kutsal Kitap çalışması, ihtiyaç içinde olanlara vermek ve çeşitli hizmetlere katkıda bulunmak gibi disiplinler kendi iman yaşamımızı değerlendirmemiz ve Mesih’in Ruhu’nun bizi yenilemesine izin vermemiz için yardımcı olur. Bildiğiniz gibi kilisemizin değerlerinden bir taneside “değişen” “Mesih’in benzerliğine dönüşen” bir kilise olmaktır. Bu dönem bize kendimizi Mesih’in yasası altında değerlendirme, günahlarımızdan dönme ve düşüncemizin yenilenmesiyle değişme fırsatı verir.

Bu nedenle sevgili kardeşler Çarşamba (05 Mart 2014) akşamı Kül Çarşambası ibadeti ile başlayacak olan bu dönemde Rab’bin lütfünun sizi yenilemesi ve değiştirmesi için dua ediyorum. Altı hafta boyunca her Çarşamba akşamı kilise üyelerimize açık dua ve Kutsal Kitap çalışması olacaktır. Hepinizin buna katılabileceğini ümit ediyorum. Rab hepinizi bereketlesin!

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s