En Büyük Ganimet

Levent Kınran

Kutsal Kitap’ta Tanrı’nın sözlerine nasıl yaklaşmamız gerektiğini belki de en iyi ortaya koyan kısım 119. Mezmur’dur. Bu Mezmur bir mutluluk reçetesidir. Birinci ayet şöyle der:

“Ne mutlu yolları temiz olanlara, RAB’bin yasasına göre yaşayanlara!” 

Tanrı’nın Kutsal Kitap’ta açıklanan özgürlük yasasının sözleri doğrultusunda yaşamak kişiye mutluluk getirir. ‘Ne mutlu!’ diyor. Demek ki, bir insanın mutluluğu neye bağlı? Evli olmasına mı? Varlıklı olmasına mı? Arabasının hidrolik direksiyonlu olmasına mı? Mutluluğumuz Tanrı Sözü’ne göre yaşamaya bağlıdır.

2. Ayet “Ne mutlu O’nun öğütlerine uyanlara, bütün yüreğiyle O’na yönelenlere!”

Mutlu bir yaşam sürmemiz, Tanrı’nın öğütlerine uymamıza bağlıdır. Özel bir çağda, mutsuzluğun hüküm sürdüğü bir çağda yaşıyoruz. Ekonomik krizler, savaş beklentileri, korkunç belirsizlikler, çalkantılarla dolu günler geçiriyoruz. İnsanlar umutlarını, korkularını ve kaygılarını tümüyle dünyanın gidişine bağlamışlar. Gelecek onlar için her zamankinden çok daha belirsiz ve karmaşık. Ama İsa Mesih’in izleyicisi için gerçek dayanak ve güven kaynağı Tanrı’nın sözleridir.

140. Ayet “Sözün çok güvenilirdir, kulun onu sever.”

Bu karanlık, geleceği belirsiz, karışık dönemde, yolumuzu nasıl bulacağız? Hayatı, olayları, gidişatı nasıl değerlendireceğiz? Yine, karanlıkta yolunu şaşırmış, umutsuz insanlara nasıl yol göstereceğiz? Kendi yolunu göremeyen, başkalarına yol gösteremez. İsa Mesih’i izleyenler için yol aydınlıktır.

105. Ayet  “Sözün adımlarım için çıra, yolum için ışıktır.”stock-footage-candlelight-little-candles-lined-up-light-up-one-by-one Bugün Kutsal Kitap’ı elimizde tutarken, en parlak ışık kaynağını elimizde tuttuğumuzu bilelim. Tanrı’nın sözü yolumuza ışık tutsun. Rabbimiz İsa, bizim yürüyeceğimiz yolun dar olduğunu söyledi. Ne kadar doğru bir söz. İki yanı tuzaklarla, uçurumlarla, engellerle dolu dar bir yolda yürüyoruz. Böyle bir yolda, elimizde çok sağlam bir ışık kaynağı olması gerekiyor, yoksa düşmemiz ya da yoldan sapmamız an meselesidir.  

130. Ayet “Sözlerinin açıklanışı aydınlık saçar, saf insanlara akıl verir.”

Tanrı’nın Sözüne göre yaşarsak, sadece aydınlık bir yolda yürümekle kalmayacağız, akıllıca yürüyeceğiz. Önümüze gelen zor seçimler, çoklu kavşaklar, çukurlar ve engebeler bizi şaşırtamayacak. Tökezlemeyeceğiz! Tanrı’nın sözleri günlük seçimlerimizde ve hayati kararlarda bize akıl verecek.

Aynı şekilde yolumuzu da temiz tutacağız. İmanlıların karşı karşıya olduğu ayartılardan, dünyadaki kirlilikten,  sapkınlıklardan, alıp başını yürüyen yolsuzluklardan ve yalanlardan kaçınmamız Tanrı’nın sözleriyle mümkündür. Mesih’in dar yolunda önümüze çıkıp bizi geri döndürmeye ya da tökez olmaya çalışan günahlara karşı silahımız nedir?

Mezmurcu da aynı soruyu soruyor. Diyor ki:

9. Ayet “Genç insan yolunu nasıl temiz tutar?” Ve cevabını veriyor: Senin sözünü tutmakla.

girl-reading-bibleBu nedenle, Kutsal Kitap bir rafta tozlanmaya terk edilmemeli. Masada, çantamızda ya da cep telefonu uygularımızın bakılmayan kısmında kalmamalı. İlk birkaç bölümü heyecanla okuyup sonra bir köşede bırakmamalıyız. Pazar’dan Pazar’a vaizin yaptığı açıklamalarla yetinmemeliyiz. Bu nedenle 11. ayet, Tanrı Sözünü gerçekten nerede tutmamız gerektiğini ortaya koyuyor.

11. Ayet “Aklımdan çıkarmam sözünü, sana karşı günah işlememek için.”

 

Ve yine 162. ayette şöyle diyor:

“Ganimet bulan biri gibi verdiğin sözlerde sevinç bulurum.”

Tanrı’nın sözleri o kadar değerli ki, O’nu bulmak ganimet bulmaya benziyor. Tanrı’nın Sözü bir hazineye, defineye benzetiliyor. “Verdiğin sözlerde sevinç buluyorum” deniyor mezmurda. Tanrı’nın sözleri hepimiz için ganimet gibi olsun.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s