St Valentine Days

Sevgililer Günü, Aziz Valentinus ve Sevginin Bedeli

İki ay süren Noel/Yılbaşı curcunasından daha yeni çıkmışken başka bir tanesi ile karşı karşıyayız: “Sevgililer Günü!” Ne demekse? Tüm alışveriş merkezleri bunun için özel indirimler yapıyor ve ilanlar veriyor. Elektronik postalar, sms mesajları ve reklamlar aracılığı ile alışveriş yapmaya teşvik ediliyoruz. Hatta öyle bir noktaya geldik ki, eğer bu gün “sevgilimizi” hatırlamazsak  – ki bunun anlamı ona değerli bir hediye almak demek – sanki bütün yılın emeği ve sevgisi boşa gidiyor. Genel kanı “Sevgililer Günü”nün romantik çiftlere yönelik özel bir gün olduğudur. Günün sonunda bu işten kazançlı çıkan “akıllı satıcılardan” başkası değil, gibi geliyor bana. İnsan sormadan edemiyor. Nereden çıktı bu Sevgililer Günü? Amacı nedir? Mesajı nedir? Hristiyanlar olarak bizim bakış açımız ne olmalı?

İşin aslına bakıldığında, Sevgililer Günü gibi tümüyle ticarete dökülmüş bir kutlamanın özünün ne kadar çarpıtıldığı gerçeğini görmemek mümkün değil. Sevgililer Günü’ne temel olan hikâye 4. yüzyılda Roma’da yaşamış ve iman şehidi bir rahip olan Aziz Valentinus ile ilgilidir.  14 Şubat aslında onun şehit olduğu gün olarak bilinir. Peki günümüzde kutlanan Sevgililer Günü ile bağlantı nedir?

Her şeyden önce Aziz Valentinus ile ilgili bilgilerin biraz karışık olduğunu söylemekle başlamalıyım. Tarihsel olarak emin olduğumuz Valentinus adında  bir rahibin Roma’da II. Klaudius Gothicus dönemide (268 – 270) yaşamış ve 14 Şubat’ta şehit edilmiş olduğudur. Öte yandan, başka bir şehirde yaşamış bir başka Valentinus olduğu da söylenir. İmparator Claudius, Barbar istilasına karşı ordusunu disiplinli ve kuvvetli tutmak amacı ile ordudaki genç erkeklerin tümüne evlenmeyi yasaklamıştır. Buna rağmen Valentinus Hristiyan olan askerlerin evlilik törenlerini gerçekleştirmeye devam etmiş ve bu askerlere yardımını ve desteğini kesmemiştir. Bunun üzerine tutuklanmıştır. İmparator önce Valentinus’a sempati göstermiş, ne var ki, Valentinus imanını inkar etmeyi reddedince ve hatta İmparator’u imana davet edince şehit olmuştur.

Bugün oldukça seküler olmuş ve ticaretin elinde bir oyuncağa dönmüş bu önemli ve anlamlı günün özünde ise tam olarak bu tür yozlaşmışlığa karşı koymaya çalışan basit bir adamın imanı yatmaktadır. Bu adamın önünde bir taraftan inancı ve tanrısal değerleri diğer tarafta ise imparator ve onun sunduğu şeyler konulduğunda canı pahasına da olsa Tanrı’ya bağlılığı seçmiş ve yozlaşmışlığa taviz vermemiştir. Ne yazık ki, günümüzde bu kutsal Tanrı adamının eylemi çiftler arasında sadece basit bir hediye alış-verişine dönüşmüş ve yozlaşmıştır.

Sanırım Hristiyanların Aziz Valentinus’dan çıkacağı en önemli ders sevgililerini hatırlamaktan ziyade, aynı ya da benzer başka yozlaşmışlıklara karşı imanı korumayı ve taviz vermeden yaşamayı öğrenmek olmalıdır.

Hristiyanlar için sevgi sadece çiftler arasında “romantik” bir sevgiden ibaret değildir. Sevginin kaynağı Tanrı’nın kendisidir. Elçi Yuhanna, “Tanrı bizi öyle çok sevdi ki, biricik Oğlu’nu verdi” diyor. Tanrı’nın sevgisi her zaman eylemde görünmüştür. Daha sonra yine Yuhanna bizi benzer bir şekilde birbirimizi sevmeye davet ediyor. “Gördüğü kardeşini sevmeyen, görmediği Tanrı’yı sevemez”. Aziz Valentinus’un canını hiçe sayacak itaatkarlığının altında bu sevgi yatıyor. Tanrı’ya ve onun yarattığı insanlara karşı olan sevgi. Veren ve fedakârlık içeren bir sevgi. İşte bu sevgi sadece “romantizm” ya da “aşk” değildir. Bu sevgiyi çevremizdeki herkese – ailemize, kardeşlerimize, iş arkadaşlarımıza, sokaktaki insana –  sunmamız Tanrı’yı hoşnut eder. Bir başka deyişle, eğer gerçekten Aziz Valentinus Günü’nü kutlayacaksak herkesi “sevgili” gibi görelim. Bu sevgiyi sadece çiftler arasında olan türden bir sevgiyle sınırlamayalım. Öte yandan, bu sevginin bir bedeli olduğunu Aziz Valentinus’un hayatından hatırlayalım.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s